Saravanampatti, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AAHCP8344G1ZC
Call 07942791200 44% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Capacity per hour | 200 kg/hr |
| Machine type | Automatic |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Phase | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Material | MS |
| Mounting | Floor Mounted |
| Surface Finish | Painted |
| Capacity | 200kg/h |
| Motor Power | 2 hp |
| Model | GDG 3200 |
| Decortication type | With Grader |
| Cleaning system | Blower |
| Frequency | 50 Hz |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Perfura |
| Country of Origin | Made in India |
Groundnut Decorticator cum Grader is used to separate the nuts from the groundnut / peanut shell. Nuts and cord are collected at separate outlets. Upon separation, these nuts are separated based on their size in the Grader. There are two removable sieves attached to the grader. The sizes of the sieves are finialised based on the nut.
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details