Saravanampatti, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AAHCP8344G1ZC
Call 07942791200 40% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Capacity | 25kg/h |
| Heating Type | Gas |
| Application | Multigrain Roasting |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Batch Type | Batch |
| Power Consumption | 0.5HP |
| Material | MS With SS Contact |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Manual Control |
| Roasting Temperature | Up To 150 C |
| Type | Perfura - Roaster |
It is used for roasting different grains such as millets, pulses and spices etc., in order to prepare for pulverizing. The food contact parts are made up of stainless steel.
Model:
UR 325
UR 125
Capacity:
25 kg/batch
Suitable for:
Millets (Little, Kodo, Foxtail, Proso, Barnyard, Finger, Pearl Millet & Sorghum)
Pulses (Red, Black, Green gram, etc…)
Spices (Cardamom, Coriander, Chilli, etc...)
Rice & Flours
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Capacity | 15kg/ Batch |
| Heating Type | Gas |
| Usage/Application | Agricultural |
| Fuel | LPG |
| Application | Millet Roasting, Multigrain Roasting |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Batch Type | Batch |
| Voltage | 240 V |
| Material | MS With SS Contact |
| Abrasion Resistance | Yes |
| Contact Material | MS With SS Contact |
| Phase | Three Phase |
| Temperature Range | Up To 200 C |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Brand | Perfura |
| Country of Origin | Made in India |
It is used for roasting different grains such as millets, pulses and spices etc., in order to prepare for pulverizing. The food contact parts are made up of stainless steel.
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details