Saravanampatti, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AAHCP8344G1ZC
Call 07942791200 44% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Mixer Type | Ribbon Blender |
| Capacity | 50kg/h |
| Batch Capacity | Dry Application only |
| Motor Power | 1 HP |
| Discharge Type | Butterfly Valve |
| Usage | Powder Mixing, Spice Mixing |
| Material | Contact SS |
| Model Name/Number | FB 350S |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Lining | Rubber Lined |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Perfura |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
It is used for blending different flour(s) into a homogeneous mixture, which is further used for making value added product such as health mix. The contact parts are made up of food grade stainless steel.
Model:
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 100kg/h |
| Material of Contact Parts | SS 304 |
| Motor Power | 0.5HP |
| Application | Food Processing |
| Blender Type | Ribbon Blender |
| Model Name/Number | FB 3100S |
| Usage/Application | Agriculture |
| Discharge Type | Bottom Discharge |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Design | Standard Model |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Contact SS |
| Brand | Perfura |
| Country of Origin | Made in India |
It is used for blending different flour(s) into a homogeneous mixture, which is further used for making value added product such as health mix. The contact parts are made up of food grade stainless steel.
Model:
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 100kg/batch |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| Blender Type | Ribbon Blender |
| Usage / Application | Food & Spices |
| Blender Design | Double Ribbon |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Model Name/Number | FB 3100S |
| Orientation | Horizontal |
| Material | SS |
| Brand | Perfura |
| Frequency | 50 Hz |
It is used for blending different flour(s) into a homogeneous mixture, which is further used for making value added product such as health mix. The contact parts are made up of food grade stainless steel.
Model:
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details