Saravanampatti, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AAHCP8344G1ZC
Call 07942791200 40% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Type | Centrifugal |
| Power Source | Electric |
| Automatic Grade | Automatic |
| Frequency | Dehulling |
| Voltage | 440 V |
| Capacity | 300kg/h |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Perfura |
| Model Name/Number | MD 3300CD |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Cast Iron |
| Power Consumption | 5 kW |
| Shelling Rate | 95 % |
| Power | 3HP |
| Motor Power | 5 hp |
Perfura Double Stage Millet Dehuller is used for removing husk on millets like Little, Kodo, Foxtail, Proso and Barnyard Millet. The husk and rice are separated through an aspirator. Two chambers are used for effective separation of rice from the husk. Completely unpolished millet rice is the final output.
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Application Type | Small Scale |
| Processing Type | Single Stage |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 100kg/h |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Perfura |
| Model Name/Number | MD 3CS |
| Voltage | 440 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power | 3HP |
| Material | Cast Iron |
| Grain Type | Millet |
Perfura Single Stage Millet Dehuller is used for removing husk on millets like little and foxtail millets. The husk and rice are separated through an aspirator. A single chamber is used for effective separation of rice from the husk. A completely unpolished millet rice is the output.
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Type | Emery Roll |
| Output Capacity | 400 Coconuts/Hr |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
| Capacity | 350kg/h |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Perfura |
| Model Name/Number | MD 3AMS |
| Power | 3HP |
| Material | Cast Iron |
| Power Consumption | 7.5 kW |
| Usage/Application | Agriculture |
| Shelling Rate | 98 % |
| Country of Origin | Made in India |
| Automatic Grade | Automatic |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Perfura Model A Millet Dehuller is used for removing husk on millets like Little, Kodo, Foxtail, Proso, Barnyard, Finger, Pearl Millet and Sorghum. The polished millet rice is the output of this machine.
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Power Source | Electric |
| Type | Semi automatic |
| Usage/Application | Dehulling millets |
| Capacity | 100kg/h |
| Phase | Three Phase |
| Brand/Make | Perfura |
| Brand | Perfura |
| Model Name/Number | MD 3CS |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power | 3HP |
| Material | Cast Iron |
| Automatic Grade | Automatic |
Perfura Millet Dehuller Single Stage is used for removing husk on millets like little and foxtail millets. The husk and rice are separated through an aspirator. A single chamber is used for effective separation of rice from the husk. A completely unpolished millet rice is the output.
Model:
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details