Saravanampatti, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AAHCP8344G1ZC
Call 07942791200 40% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Grader Type | Length Grader |
| Number Of Grades | 3 Grade |
| Capacity | 500kg/h |
| Number of Screens | 2 |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Application | Broken Rice, Pulses, Basmati Rice, Seeds, Non Basmati, Head Rice |
| Power Rating | 1–2 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Consumption | 2KWh |
| Voltage | 400 V |
| Sieve Material | Perforated Sheet |
| Body Material | Mild Steel |
| Motor Power | 2 HP |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Model | GWH 35 |
| Brand | Perfura |
Perfura Grader with Hopper is used for grading the grains based on their sizes. There are two removable sieves attached to the grader. The sizes of the sieves are finialised based on the grains size and profile.
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Grading Capacity | 500 kg/hr |
| Machine Type | Grader |
| No Of Grades | 3 Grades |
| Usage/Application | Cleaning |
| Number of Screens | 2 |
| Type Of Machines | Seed Grader |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Mild Steel |
| Power | 1 hp |
| Power Consumption | 2 Kwh |
| Surface Finish | Painted |
| Capacity | 500 kg/ hr |
| Voltage | 240 V |
| Motor Power | 1.5 |
| Brand | Perfura |
| Country of Origin | Made in India |
Perfura Grader Cum Aspirator is used for grading the grains based on their sizes. There are two removable sieves attached to the grader. The sizes of the sieves are finialised based on the grains size and profile.
An aspirator is attached with this machine which is used for removing light weight impurities like dusk, husk and leaves. The air flow rate of the aspirator can be varied by adjusting the air inlet gate.
Model:
GCA 35
GCA 15
Capacity:
500 kg/h
Suitable for:
Millets (Little, Kodo, Foxtail, Proso, Barnyard, Finger, Pearl Millet & Sorghum)
Pulses (Red, Black, Green gram, etc…)
Spices (Cardamom, Coriander, Pepper, etc...)
Nuts (Groundnut, Cashew, Almonds, etc...)
Rice, Paddy, Wheat, Maize, Sesame, etc…
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Grader Type | Length Grader |
| Number Of Grades | 3 Grade |
| Capacity | 500kg/h |
| Number of Screens | 2 |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Application | Broken Rice, Non Basmati, Basmati Rice, Pulses, Head Rice, Seeds |
| Power Rating | 1–2 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 2 Kwh |
| Sieve Material | Stainless Steel |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Model | GOH 35 / 15 |
| Brand | Perfura |
| Type | Perfura - Grader without Hopper |
Perfura Grader without Hopper is used for grading the grains based on their sizes. There are two removable sieves attached to the grader. The sizes of the sieves are finialised based on the grains size and profile.
Model:
GOH 35
GOH 15
Capacity:
500 kg/h
Suitable for:
Millets (Little, Kodo, Foxtail, Proso, Barnyard, Finger, Pearl Millet & Sorghum)
Pulses (Red, Black, Green gram, etc…)
Spices (Cardamom, Coriander, Pepper, etc...)
Nuts (Groundnut, Cashew, Almonds, etc...)
Rice, Paddy, Wheat, Maize, Sesame, etc…
Additional Information:
View Complete details