Saravanampatti, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AAHCP8344G1ZC
Call 07942791200 44% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Machine Type | Drum |
| Mesh Size | Based on customer requirement |
| Diameter | 1800 mm |
| Capacity | 250kg/h |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Material of Construction(Contact) | SS |
| Brand | Perfura |
| Motor Power | 2 HP |
| Voltage | 415 V |
| Material | SS 304 |
| I Deal In | New Only |
| Model | FS 3250S |
| Country of Origin | Made in India |
This machine is used for screening the grinded flour(s) into two different grades. There are separate outlets for coarse and fine flour in this machine. With the help of the stainless steel mesh you can get uniform particle size.
Model:
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Machine Type | Centrifugal Sifter |
| Capacity | 500Kg/h |
| Operation Mode | Automatic |
| Sieve Diameter | 48 inch (1220 mm) |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Material of Construction | SS & MS |
| Number of Decks | 1 (Single Deck) |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Voltage | 380 V |
| Motor Power | 3 HP |
| Application | Flour |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Model | FS 3500M |
| Brand | Perfura |
| Country of Origin | Made in India |
This machine is used for screening the grinded flour(s) into two different grades. There are separate outlets for coarse and fine flour in this machine. With the help of the stainless steel mesh you can get uniform particle size.
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Machine Type | Centrifugal Sifter |
| Capacity | 500kg/h |
| Operation Mode | Automatic |
| Sieve Diameter | 48 inch (1220 mm) |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| Number of Decks | 1 (Single Deck) |
| Voltage | 440 V |
| Motor Power | 3 HP |
| Application | Spices, Flour |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Model | FS 3500S |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Perfura |
This machine is used for screening the grinded flour(s) into two different grades. There are separate outlets for coarse and fine flour in this machine. With the help of the stainless steel mesh you can get uniform particle size.
Model:
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details