Saravanampatti, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AAHCP8344G1ZC
Call 07942791200 40% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Power | 3 HP |
| Capacity | 500kg/h |
| Usage/Application | To remove stones dust and light particles in millets |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Application | Millets |
| Motor Power | 3 HP |
| Machine Type | Gravity Destoner |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Deck Type | Single Deck |
| Brand | Perfura |
| Motor Type | Foot mounted |
| Body Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Painted |
| Power Source | Electric motor |
| Voltage | 440 V |
| Model | DGA S3500 / S1500 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Operation Type | Automatic |
Perfura Destoner is suitable for removing stones and other impurities from grains. The grains are separated based on their weight. This machine can be used for multiple grains by adjusting the air flow and the operating angle of the destoning deck.
A separate top grading rack is provided in which the grains are pre cleaned which will assist the further destoning process.
Model:
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Type | Centrifugal |
| Power Source | Electric |
| Automatic Grade | Automatic |
| Frequency | Dehulling |
| Voltage | 440 V |
| Capacity | 300kg/h |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Perfura |
| Model Name/Number | MD 3300CD |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Cast Iron |
| Power Consumption | 5 kW |
| Usage/Application | Three Phase |
| Shelling Rate | 95 % |
| Country of Origin | Made in India |
Perfura Millet Dehuller Double Stage is used for removing husk on millets like Little, Kodo, Foxtail, Proso and Barnyard Millet. The husk and rice are separated through an aspirator. Two chambers are used for effective separation of rice from the husk. Completely unpolished millet rice is the final output.
Suitable for:
Little, Kodo, Foxtail, Proso and Barnyard Millet.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Power | 5 HP |
| Aspirator Type | Blower |
| Operation Type | Automatic |
| Blower Power | 3–5 HP |
| Capacity | 1000kg/h |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Application | Multi grain cleaning machine |
| Motor Power | 5 HP |
| Machine Type | Gravity Destoner |
| Deck Type | Single Deck |
| Power Consumption | 3 Kwh |
| Brand | Perfura |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Painted |
| Voltage | 380 V |
| Model | DGA B31T |
Perfura Destoner Cum Grader Cum Aspirator is suitable for removing stones and other impurities from grains. The grains are separated based on their weight. This machine can be used for multiple grains by adjusting the air flow and the operating angle of the destoning deck also used for grading the grains based on their sizes. There are two removable sieves attached to the grader. The sizes of the sieves are finialised based on the grains size and profile an aspirator is attached with this machine which is used for removing light weight impurities like dusk, husk and leaves. The air flow rate of the aspirator can be varied by adjusting the air inlet gate.
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Automatic |
| Grain Type | Multi-Grain |
| Phase | Three Phase |
| Number of Screens | 2 |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Capacity | 1 ton/hour |
| Brand | PERFURA |
| Motor Power | 1.5HP |
| Power Consumption | 1 Kwh |
| Voltage | 415 v |
| Material | Mild Steel |
| Motor Type | AC Motor |
Grader is used for grading the grains based on their sizes. There are two removable sieves attached to the grader. The sizes of the sieves are finialised based on the grains size and profile.
An aspirator is attached with this machine which is used for removing light weight impurities like dusk, husk and leaves. The air flow rate of the aspirator can be varied by adjusting the air inlet gate.
Model:
GCA 35
GCA 15
Capacity:
500 kg/h
Suitable for:
Pulses (Red, Black, Green gram, etc…)
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Grading Capacity | 1000 kg/hr |
| Machine Type | Length Grader |
| No Of Grades | 4 Grades |
| Number of Screens | 3 |
| Operation Mode | Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Body Material | Mild Steel |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Power | 1.5 hp |
| Surface Finish | Painted |
| Capacity | 1000 kg/ hr |
| Voltage | 240 V |
| Seed Type | Paddy, Maize, Spices, Vegetable Seeds, Pulses, Oil Seeds, Wheat |
| Deck Type | Triple Deck |
| Motor Power | 1.5 |
| Screen Material | MS Screen |
| Country of Origin | Made in India |
Automatic Perfura Grader Cum Aspirator is used for grading the grains based on their sizes. There are two removable sieves attached to the grader. The sizes of the sieves are finialised based on the grains size and profile.
An aspirator is attached with this machine which is used for removing light weight impurities like dusk, husk and leaves. The air flow rate of the aspirator can be varied by adjusting the air inlet gate.
Model:
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 40 kg/ hr |
| Machine Type | Horizontal |
| Motor Power | 3 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | MS Painted |
| Polishing Media | Emery Roller |
| Power Consumption | 2 Kwh |
| Surface Finish | Painted |
| Phase | Three Phase |
| Usage | Multiple Pulses |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Perfura |
Perfura Grain Polisher is used for semi polishing millets like Little, Kodo, Foxtail, Proso, Barnyard, Finger, Pearl Millet & Sorghum. The degree of polished is based on the amount of time the grain is with held inside the polishing chamber.
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Capacity per hour | 200 kg/hr |
| Capacity | 200kg/h |
| Sorting type | Groundnut deskiner whole |
| Electricity Connection | Single Phase |
| No of grades | 3 Grade |
| Material | MS |
| Power Consumption | 2 Kwh |
| Surface Finish | Painted |
| Motor Power | 2 HP |
| Brand | Perfura |
| Cleaning system | Aspiration |
| Frequency | 50 Hz |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Machine type | Automatic |
Perfura Groundnut Deskinner Whole cum Grader is used to remove the groundnut from its red skin after the roasting process. The output of this machine is a whole nut which is used for further value addition purpose. Upon separation, these nuts are separated based on their size in the Grader. There are two removable sieves attached to the grader. The sizes of the sieves are finialised based on the nut.
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details