Saravanampatti, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AAHCP8344G1ZC
Call 07942791200 44% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Capacity per hour | 500 kg/hr |
| Machine type | Automatic |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Phase | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Material | MS |
| Power Consumption | 2KWh |
| Mounting | Floor Mounted |
| Surface Finish | Painted |
| Capacity | 200kg/h |
| Motor Power | 2 hp |
| Model | GDG 3200 |
| Decortication type | With Grader |
| Cleaning system | Blower |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Perfura |
Groundnut Decorticator cum Grader is used to separate the nuts from the groundnut / peanut shell. Nuts and cord are collected at separate outlets. Upon separation, these nuts are separated based on their size in the Grader. There are two removable sieves attached to the grader. The sizes of the sieves are finialised based on the nut.
Model:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 200kg/h |
| Power | 2 HP |
| Operation Type | Automatic |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Application | Groundnut Skin remover |
| Power Consumption | 2KWh |
| Deck Type | Single Deck |
| Surface Finish | Painted |
| Motor Power | 2 HP |
| Model | GDS 1200 |
| Brand | Perfura |
| Machine Type | Groundnut Deskiner cum Grader |
| Body Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 415 V |
Perfura Groundnut Deskinner Split Cum Grader is used to remove the groundnut from its red skin after the roasting process. The nuts are split into two halves for further value addition purpose. Upon separation, these nuts are separated based on their size in the Grader. There are two removable sieves attached to the grader. The sizes of the sieves are finialised based on the nut.
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 200kg/h |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Power Consumption | 2KWh |
| Surface Finish | Painted |
| Motor Power | 2 HP |
| Model | SOG 3200 |
| Brand | Perfura |
Perfura Groundnut Deskinner is used to remove the groundnut from its red skin after the roasting process. The nuts are split into two halves for further value addition purpose.
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Capacity per hour | 200 kg/hr |
| Power | 2 HP |
| Operation Type | Automatic |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Phase | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Material | MS |
| Power Consumption | 2 Kwh |
| Usage | Peanut Skin Removal |
| Surface Finish | Painted |
| Deck Type | Groundnut deskiner cum Grader |
| Capacity | 200kg/h |
| Motor Power | 2 HP |
| Application | Groundnut Deskiner |
| Machine Type | Droundnut Deskiner |
| Body Material | Mild Steel |
| Model | GDS 3200 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Perfura |
Perfura Groundnut Deskinner Cum Grader is used to remove the groundnut from its red skin after the roasting process. The nuts are split into two halves for further value addition purpose. Upon separation, these nuts are separated based on their size in the Grader. There are two removable sieves attached to the grader. The sizes of the sieves are finialised based on the nut.
Model:
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Power Consumption | 3KWh |
| Surface Finish | Painted |
| Motor Power | 2 HP |
| Capacity | 200kg/h |
| Brand | Perfura |
| Frequency | 50 Hz |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Perfura Groundnut Decorticator cum Grader is used to separate the nuts from the groundnut / peanut shell. Nuts and cord are collected at separate outlets. Upon separation, these nuts are separated based on their size in the Grader. There are two removable sieves attached to the grader. The sizes of the sieves are finialised based on the nut.
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Motor Power | 2 HP |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Power Consumption | 2 Kwh |
| Surface Finish | Painted |
| Capacity | 200kg/h |
| Model | GD 3200 |
| Brand | Perfura |
| Country of Origin | Made in India |
Groundnut Decorticator is used to separate the nuts from the groundnut / peanut shell. Nuts and cord are collected at separate outlets.
Model:
Suitable for:
Additional Information:
View Complete details