Saravanampatti, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33AAHCP8344G1ZC
Call 07942791200 44% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Discharge Height | 20 ft (6 m) |
| Capacity | 4-5 ton |
| Structure | Belt Conveyor |
| Material of Construction | Mild Steel (MS) |
| Elevator Type | Vertical |
| Material Handled | Seeds, Grains & Pulses |
| Model | BE 318M |
| Voltage | 415 V |
| Brand | Perfura |
| Bucket Material | Nylon |
| Conveying Medium | Belt |
| Warranty | 12 Months |
| Motor Power | 1 HP |
| AMC/After Sales Service | Required |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material of Bucket | Mild Steel |
| Features | Food Grade |
| Installation Provided | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Bucket Elevator is a machine which can carry grains from ground level to certain height, from there it is then feed into hopper of the next machine. The height of the elevator could be altered based on the requirement.
Suitable for:
Pulses (Red, Black, Green gram, etc…)
Rice, Paddy, Wheat, Maize, Sesame, etc…
Additional Information:
View Complete details
| Belt Type | 3 Plyx315/3x3 mm+1.5 mm |
| Surface Pattern | Flat |
| Construction Type | Open End |
| Number Of Plies | 3 ply |
| Edge Type | Molded Edge |
| Material Handling Capacity | 100 kg per feet |
| Belt Width | 450 mm |
| Type | Belt Conveyors |
| Belt Thickness | 6 mm |
| Operating Speed | 70m/min |
| Frequency | 50 Hz |
| Electricity Consumption (Kw) | 3.5 Kw |
| Voltage | 415 V |
| Length | 10675 mm |
| Material | SS |
| Brand | Perfura |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details